Υψηλές πτήσεις για Παναθηναϊκό Superfoods με... Πασκουάλ στην εξέδρα

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε περίπατο στο ΟΑΚΑ, παρουσία του Τσάβι Πασκουάλ και διέλυσε τον Κόροιβο με 96-65.

Επιμέλεια: Χριστίνα Μουλά

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δείχνει να ξεπερνάει την κακή του εμφάνιση στο ΣΕΦ και φυσικά την ήττα στη Μόσχα που ήρθε στις λεπτομέρειες και πλέον κοιτά μπροστά τους επόμενους αγώνες, στην εποχή Πασκουάλ που επισήμως ξεκινά από αύριο.

Μετά την εξαιρετική του εμφάνιση στη Μόσχα, σειρά είχε ο Κόροιβος Αμαλιάδας που γνώρισε τη συντριβή στο ΟΑΚΑ με 96-65. Το τριφύλλι επιβλήθηκε ουσιαστικά στον αντίπαλο του, δείχνοντας πως στο ΟΑΚΑ ο μόνος κυρίαρχος είναι αυτός. Η εξαιρετική του εμφάνιση τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα του έδωσαν σαφές προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι κρατώντας μάλιστα τον Κόροιβο σε πολύ χαμηλό σκορ.

Οι πράσινοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 51-26.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυναμικά έχοντας μεγάλο ποσοστό ευστοχίας με τους Σίγκλεντον, Φώτση και Καλάθη να κάνουν πάρτι κάτω από την ρακέτα των αντιπάλων. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με επιμέρους σκορ 24 - 9.

Ο Μπουρούσης ξεκίνησε δυναμικά τη δεύτερη περίοδο, με τον Κόροιβο να δυσκολεύεται να βρει στόχο ακόμα και εξ' επαφής. Η πολύ καλή συνεργασία του Πατ με τον Μπουρούση και τον Παππά ανέβασαν ακόμα πιο πολύ το σκορ σε 27 - 12. Η ομάδα της Αμαλιάδας προσπάθησε να ψαλιδίσει τη διαφορά αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμαθ καθώς είχε μεγάλο πρόβλημα στην περιφέρεια. Η δεύτερη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 51 - 26.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods συνέχισε το "πάρτι" του με τη διαφορά να μεγαλώνει και άλλο και να φτάνει το 72 - 47. Βασικοί πρωταγωνιστές οι Φώτσης, Ρίβερς αλλά και ο Σίγκλετον που πυροβολούσαν αδιακρίτως το αντίπαλο καλάθι. Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Κρις Σίγκλετον επιβεβαίωνε την ανωτερότητα του τριφυλλιού εναντίον του Κόροιβου.

Ο αγώνας τελείωσε με ένα εξαιρετικά εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει ακόμα και με 32 πόντους. Η ομάδα της Αμαλιάδας πάλεψε αλλά ο εξάστερος ήταν εξαιρετικός σε κάθε τομέα και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης. Οι "νέοι" του Παναθηναϊκού πήραν και εκείνοι λεπτά συμμετοχής δείχνοντας πως το μέλλον είναι εδώ.

Παναθηναϊκός Superfoods: Καλάθης Ν. 8(2), Ρίβερς 19(4), Σίνγκλετον 16(1), Φώτσης 13(3), Καλάθης Π. 7, Χαραλαμπόπουλος , Λούτζης 6, Μποχωρίδης 4, , Φελντείν 4(1), Νίκολς (), Παππάς 5(1)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Γκότσερ 9(3), Μπράουν 17(3), Μιχαλόγλου 2(, Βαν Οστρουμ Ντέβον 10(3), Σαχπατζίδης 5, Χατζηνικόλας 3, Σπυριδόνης 3, Αποστολίδης , Ρίτσαρτ 14(2), Χολ (), Μπεκρής