Το πάει… Τούμπα για την πρόκριση!

Το τέρμα του Ρόμπερτ Μακ λίγο πριν την εκπνοή του ματς στην Κροατία όπου ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τη Λοκομοτίβα με 2-1, ίσως αποδειχθεί «χρυσό» για τον Δικέφαλο του Βορρά.

Παρά την καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είδε τους Κροάτες να προηγούνται στο σκορ χάρη στους Κόλαρ (30') και Αντριάσεβιτς (45'). Πιο ουσιαστικός στο παιχνίδι του ο «δικέφαλος του Βορρά» στο δεύτερο μέρος αλλά λίγο έλειψε να δεχτεί και τρίτο στις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων.

Τελικά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να... σώσει την παρτίδα στις καθυστερήσεις με τον Μακ, ο οποίος είχε δοκάρι στο 6' και αρκετές χαμένες ευκαιρίες, που πέτυχε το «χρυσό» γκολ για το τελικό 2-1.

Το δεύτερο ματς θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη (23/07) στην Τούμπα.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒΑ: Ζελένικα, Μπάρτολετς, Μρκέλα, Σόβσιτς, Μπεγκόνια, Μάριτς (72' Μίσιτς), Μπρούτσιτς, Πρένγκα, Κόλαρ (65' Ντόλεζαλ), Αντριάσεβιτς, Λέκο

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Σκόνδρας (79' Ρατς), Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Τζιόλης (60' Μαντούρο), Μακ, Κάτσε, Πέλκας, Σαλπιγγίδης (68' Μυστακίδης)