ΠΑΟΚ: Πέρασε… με την ψυχή στο στόμα!

Η Σπαρτάκ Τρνάβα κέρδισε πέναλτι-φάντασμα αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε, άντεξε με παίκτη λιγότερο για 23' λεπτά και πήρε την πρόκριση στα πλέι-οφ του Europa League χάρη στο τελικό 1-1.

Οι Σλοβάκοι άνοιξαν το σκορ στο 33' από τα 11 βήματα. Μάλιστα η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε πάνω σε μια σπάνια φάση, με τον Ολσεν να «βγάζει» το γόνατό του πάνω στον Σάμπο (που πήγε να κλέψει) και τον διαιτητή να διακρίνει παράβαση. Ο Σάμπο νίκησε τον Όλσεν και έβαλε μπροστά την ομάδα του. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κυνήγησε το γκολ στην επανάληψη και τα κατάφερε με την κεφαλιά του Κωνσταντινίδη στο 48'. Στο 67' αποβλήθηκε ο Σκόνδρας για χτύπημα εκτός φάσης, ωστόσο οι παίκτες του Τούντορ κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και κράτησαν μέχρι τέλους το σκορ πρόκρισης.
ΣΠΑΡΤΑΚ ΤΡΝΒΑ: Κάμεναρ, Γιανέτσκα, Μπόρτελ, Τοθ, Γκρέσακ, Μίκοβιτς, Κασάδο (79' Μπάεζ), Νίκολιτς, Σάμπο, Χαλίλοβιτς (79' Μίκινιτς), Βόιτους (62' Χάρμπα)
ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλλας, Κόστα, Σκόνδρας, Κωνσταντινίδης, Τζιόλης, Κάτσε (81' Σαββίδης), Κοροβέσης, Πέλκας, Μακ, Μυστακίδης (57' Κουλούρης, 69' Πούγγουρας)