Καλλονή: Τρίποντο από τα έντεκα βήματα

Χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανούσου στο 48' η Καλλονή επιβλήθηκε 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης.

Η Καλλονή μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε από νωρίς να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Η πρώτη φάση για τη νησιωτική ομάδα σημειώθηκε στο 15' όταν ο Μανούσος με όμορφο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής είδε τον Ταΐρη να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Οκτώ λεπτά αργότερα, στο 23', η όμορφη ενέργεια του Δημήτρη Μπουρού απέσπασε το χειροκρότημα των φιλάθλων. Ο νεαρός επιθετικός πέρασε με ωραία ντρίπλα τον αντίπαλό του και την κατάλληλη στιγμή σέντραρε στον Μανούσο όμως το γυριστό σουτ έφυγε ψηλά άουτ. Στο 35' ήρθε και η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Αλμπάνη να βγαίνει τετ α τετ με τον Δαύκο, σούταρε όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία της Καλλονής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η νησιωτική ομάδα μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι και στο 47' κέρδισε πέναλτι όταν ο Αντέτζο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και ανατράπηκε από τον Πάνο. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μανούσος πετυχαίνοντας το 1-0. Στη συνέχεια, μετά και από τις πολλές αλλαγές των δύο ομάδων, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο επιθετικοί και έκαναν κάποιες ευκαιρίες με κορυφαία τη φάση του 68' όταν ο Λαγός πάσαρε στον Τζιώρα εκείνος όμως από θέση τετ α τετ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Δαύκου.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Δαύκος, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Βαλιός (86' Ευαγγελιδάκης), Καλτσάς, Κειτά (58' Γιουκαρής), Κρολ, Γεωργίου (90' Χιντασέλι), Ελλακόπουλος (82' Λαμπράκης), Μανούσος (80' Χατζηδημητρίου), Μπουρούς (63' Μπαργκάν)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ταΐρης (46' Αποστολίδης), Πάνος, Βαλεριάνος (60' Γκόλιας), Κύργιας (60' Γκότοβος), Δεληζήσης, Φατιόν (78' Καλλέργης), Παρπεξ (60' Ψιάνος), Φαρινόλα (λ.τρ. 32' Λαγός), Αλμπάνης (66' Συμελίδης), Βάντερσον, Κρητικός (60' Τζιώρας)