ΑΕ Σπάρτη: Με Παναργειακό στο Κύπελλο Ερασιτεχνών

ΑΕ Σπάρτη: Με Παναργειακό στο Κύπελλο Ερασιτεχνών

Μεγάλα κέφια είχε η κληρωτίδα για την δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, καθώς η ΑΕ Σπάρτη θα αντιμετωπίσει στην έδρα της τον Παναργειακό.

Σήμερα το μεσημέρι πραγματοποιήθηκε η κλήρωση στα γραφεία της ΕΠΟ και οι πρωτοπόροι του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής και βασικοί διεκδικητές της ανόδου στη Football League θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους σε νοκ-άουτ αναμέτρηση που θα πραγματοποιηθεί στις 9 Μαρτίου στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης. Ο τελικός του Κυπέλλου είναι προγραμματισμένος για τις 7 Μαΐου σε έδρα που θα οριστεί τις επόμενες μέρες.
Τα άλλα δυο ζευγάρια του 6ου ομίλου του Κυπέλλου Ερασιτεχνών είναι ο Παναρκαδικός με το νικητή του σημερινού τελικού Κυπέλλου ΕΠΣΑΝΑ Τριγλία Ραφήνας-Νικολακάκη και η Χαλκίδα με τον Ασπρόπυργο.

Οι ομάδες που θα προκρίθηκαν από τους αγώνες της 1ης φάσης διαχωρίστηκαν σε εννέα ( 9 ) ομίλους, ως εξής:

1ος όμιλος: Έβρος, Θράκη, Ξάνθη, Καβάλα, Δράμα, Σέρρες
2ος όμιλος: Χαλκιδική, Μακεδονία, Κιλκίς, Ημαθία, Πέλλα, Φλώρινα
3ος όμιλος: Κοζάνη, Καστοριά, Γρεβενά, Ήπειρος, Θεσπρωτία, Κέρκυρα
4ος όμιλος: Πιερία, Λάρισα, Τρίκαλα, Καρδίτσα, Φθιώτιδα, Θεσσαλία
5ος όμιλος: Πρέβεζα, Άρτα, Αιτωλοακαρνανία, Ευρυτανία, Φωκίδα, Βοιωτία
6ος όμιλος: Λακωνία, Αρκαδία, Αργολίδα, Δυτ. Αττική, Ανατ. Αττική, Εύβοια
7ος όμιλος: Κεφαλληνία- Ιθάκη, Ζάκυνθος, Μεσσηνία, Ηλεία, Αχαία, Κορινθία
8ος όμιλος: Αθήνα, Πειραιάς, Λέσβος, Σάμος, Χίος, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες
9ος όμιλος: Ηράκλειο, Λασίθι, Ρέθυμνο, Χανιά

Οι αγώνες του Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων, περιόδου 2015-2016, θα διεξαχθούν σε εφτά (7) αγωνιστικές, ως ακολούθως:
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 09-03-2016
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 16-03-2016
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 30-03-2016
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 06-04-2016
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 13-04-2016
6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 20-04-2016
7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 07-05-2016 Τελικός Αγώνας

1η αγωνιστική
Ο 1ος , 2ος , 3ος , 4ος , 5ος , 6ος και ο 7ος όμιλος θα δώσουν 3 αγώνες.
Ο 8ος όμιλος θα δώσει 3 αγώνες και μία ομάδα θα εξαιρεθεί και θα περάσει στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα.
Ο 9ος όμιλος θα περάσει στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνες.
Σύνολο 24 αγώνες.

2η αγωνιστική
Οι νικήτριες ομάδες της 1ης αγωνιστικής θα αγωνισθούν ως εξής:
Ο 1ος , 2ος , 3ος , 4ος , 5ος , 6ος και ο 7ος όμιλος θα δώσουν 1 αγώνα και μία ομάδα θα εξαιρεθεί και θα περάσει στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα .
Ο 8ος και 9ος όμιλος θα δώσουν 2 αγώνες.
Σύνολο 11 αγώνες.

3η αγωνιστική
Οι ομάδες που θα προκριθούν από τη 2η αγωνιστική θα αγωνισθούν σε 1 αγώνα για κάθε όμιλο.
Σύνολο 9 αγώνες.

4η αγωνιστική
Από τις 9 νικήτριες ομάδες όλων των ομίλων της 3ης ;αγωνιστικής θα κληρωθούν 2 ομάδες που θα αγωνισθούν μεταξύ τους σε ένα αγώνα, ενώ θα εξαιρεθούν οι υπόλοιπες 7 και θα περάσουν στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα.

5η αγωνιστική
Οι 8 ομάδες που θα προκριθούν από την 4η αγωνιστική ( η μία νικήτρια και οι 7 που εξαιρέθηκαν) θα αγωνισθούν σε 4 αγώνες

6η αγωνιστική - Ημιτελικοί αγώνες
Οι 4 νικήτριες ομάδες που θα προκριθούν από την 5η αγωνιστική θα αγωνισθούν σε 2 αγώνες

ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ
Οι νικητές των 2 ημιτελικών αγώνων θα συμμετέχουν στον Τελικό Αγώνα Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων.
Ο Τελικός αγώνας θα διεξαχθεί σε ουδέτερο γήπεδο.