Eurobasket 2022: Το πρόγραμμα και οι ώρες των αγώνων - Πότε παίζει η Ελλάδα

Eurobasket 2022: Το πρόγραμμα και οι ώρες των αγώνων - Πότε παίζει η Ελλάδα

Ξεκινά σε δύο περίπου εβδομάδες το Eurobasket 2022.

To Eurobasket θα διεξαχθεί από την 1η έως τις 18 Σεπτεμβρίου στην Κολωνία, στο Μιλάνο, στην Πράγα, στην Τιφλίδα και στο Βερολίνο. Θα φιλοξενήσει τις 16 ομάδες που θα φτάσουν στα knockout και θα διεκδικήσουν τα τρία μετάλλια και το τρόπαιο.

Τη διοργάνωση θα καλύψει τηλεοπτικά η ΕΡΤ.

Οι όμιλοι των ομάδων

Στο Group A (Τιφλίδα) συμμετέχουν:

Ισπανία, Μαυροβούνιο, Τουρκία, Γεωργία, Βέλγιο, Βουλγαρία.

Στο Group B (Κολονία) συμμετέχουν:

Γαλλία, Λιθουανία, Σλοβενία, Γερμανία, Ουγγαρία, Βοσνία

Στο Group C (Μιλάνο) συμμετέχουν:

Ελλάδα, Ιταλία, Κροατία, Ουκρανία, Μεγάλη Βρετανία, Εσθονία

Στο Group D (Πράγα) συμμετέχουν:

Σερβία, Τσεχία, Πολωνία, Φινλανδία, Ισραήλ, Ολλανδία

Αναλυτικά το πρόγραμμα του EuroBasket 2022

1 Σεπτεμβρίου

14:30 Ισπανία - Βουλγαρία
15:30 Βοσνία - Ουγγαρία
17:15 Τουρκία - Μαυροβούνιο
18:15 Σλοβενία - Λιθουανία
20:00 Βέλγιο - Γεωργία
21:30 Γαλλία - Γερμανία

2 Σεπτεμβρίου

15:00 Ισραήλ - Φινλανδία
15:15 Ουκρανία - Μεγάλη Βρετανία
18:00 Κροατία - Ελλάδα
18:30 Πολωνία - Τσεχία
22:00 Ιταλία - Εσθονία
22:00 Σερβία - Ολλανδία

3 Σεπτεμβρίου

14:30 Μαυροβούνιο - Βέλγιο
15:00 Φινλανδία - Πολωνία
15:15 Μεγάλη Βρετανία - Κροατία
15:30 Γερμανία - Βοσνία
17:15 Βουλγαρία - Τουρκία
18:00 Εσθονία - Ουκρανία
18:30 Τσεχία - Σερβία
18:45 Λιθουανία - Γαλλία
20:00 Γεωργία - Ισπανία
21:30 Ουγγαρία - Σλοβενία
22:00 Ελλάδα - Ιταλία
22:00 Ολλανδία - Ισραήλ

4 Σεπτεμβρίου

14:30 Βουλγαρία - Μαυροβούνιο
15:30 Λιθουανία - Γερμανία
17:15 Ισπανία - Βέλγιο
18:45 Σλοβενία - Βοσνία
20:00 Τουρκία - Γεωργία
21:30 Γαλλία - Ουγγαρία

5 Σεπτεμβρίου

15:00 Πολωνία - Ισραήλ
15:15 Κροατία - Εσθονία
18:00 Μεγάλη Βρετανία - Ελλάδα
18:30 Τσεχία - Ολλανδία
22:00 Ουκρανία - Ιταλία
22:00 Σερβία - Φινλανδία

6 Σεπτεμβρίου

14:30 Βέλγιο - Τουρκία
15:00 Ολλανδία - Πολωνία
15:15 Εσθονία - Μεγάλη Βρετανία
15:30 Βοσνία - Γαλλία
17:15 Μαυροβούνιο - Ισπανία
18:00 Ελλάδα - Ουκρανία
18:15 Ουγγαρία - Λιθουανία
18:30 Φινλανδία - Τσεχία
20:00 Γεωργία - Βουλγαρία
21:30 Γερμανία - Σλοβενία
22:00 Ιταλία - Κροατία
22:00 Ισραήλ - Σερβία

7 Σεπτεμβρίου

14:30 Τουρκία - Ισπανία
15:30 Λιθουανία - Βοσνία
17:15 Βουλγαρία - Βέλγιο
18:15 Γαλλία - Σλοβενία
20:00 Γεωργία - Μαυροβούνιο
21:30 Ουγγαρία - Γερμανία

8 Σεπτεμβρίου

15:00 Φινλανδία - Ολλανδία
15:15 Κροατία - Ουκρανία
18:00 Εσθονία - Ελλάδα
18:30 Τσεχία - Ισραήλ
22:00 Μεγάλη Βρετανία - Ιταλία
22:00 Σερβία - Πολωνία

9 Σεπτεμβρίου: ημέρα ξεκούρασης

10 Σεπτεμβρίου: 4 αγώνες της φάσης των 16

11 Σεπτεμβρίου: 4 αγώνες της φάσης των 16

12 Σεπτεμβρίου: ημέρα ξεκούρασης

13 Σεπτεμβρίου: 2 αγώνες της προημιτελικής φάσης

14 Σεπτεμβρίου: 2 αγώνες της προημιτελικής φάσης

15 Σεπτεμβρίου: ημέρα ξεκούρασης

16 Σεπτεμβρίου οι ημιτελικοί

17 Σεπτεμβρίου: ημέρα ξεκούρασης

18 Σεπτεμβρίου: μικρός και μεγάλος τελικός, στις 18:15 και στις 21:30 αντίστοιχα