Γκολάρα ο Κονέ (video)

Μπορεί ο διεθνής άσος της «Ούντινε» Παναγιώτης Κονέ να πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ αλλά η ομάδα του δεν προκρίθηκε στη συνέχεια του κυπέλλου Ιταλίας καθώς ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι από τη Νάπολι

Οι φιλοξενούμενοι είχαν στείλει το παιχνίδι στην παράταση με εξαιρετικό γκολ του Παναγιώτη Κονέ (είχε περάσει ως αλλαγή στο 72', αντί του Ναμπίλ Ζααντί.) που σκοράρει και φέτος στο συγκεκριμένο γήπεδο, όπως πέρυσι με τη φανέλα της Μπολόνια.

Η Ουντινέζε είχε ανοίξει το σκορ στο 58', όταν ο Σιρίλ Τερεό πέρασε και τον τερματοφύλακα της Νάπολι και πλάσαρε στην κενή εστία κάνοντας το 0-1. Στο 65', όμως, ο Ζορζίνιο με εύστοχη εκτέλεση έφερε το ματς «στα ίσα». Τρία λεπτά αργότερα (68') η Ουντινέζε έμιεν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σίλβαν Βίντμερ.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση κι εκεί ο Χάμσικ στο 99' έβαλε μπροστά στο σκορ τη Νάπολι αλλά στο 104' ο Κονέ ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ της παράτασης. Στα πέναλτι η Νάπολι επικράτησε με 5-4.