Επίδειξη δύναμης του Παναθηναϊκού, έσπασε το αήττητο της Φενέρ

Ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη… δύναμης με το «καλημέρα» του δεύτερου γύρου του Top-16, με τους «πράσινους» να υποχρεώνουν την Φενέρμπαχτσε στην πρώτη της ήττα με 76-71.

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς ήταν εξαιρετικοί σε ένα «κολασμένο» ΟΑΚΑ που ζητούσε επιτακτικά το 7ο ευρωπαϊκό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στο ματς, δείχνοντας να μην έχει την απαιτούμενη αυτοσυγκέντρωση. Οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα να βρίσουν ξεμαρκάριστα σουτ και με τους Ντατόμε και Ντίξον να προηγούνται με 4-10. Το πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Ιταλού ήταν ολοφάνερο με τον Γιάνκοβιτς να προσπαθεί αλλά να μην το.. βγαίνει και τον παίκτη των Τούρκων να κει το 6-12. Ο Καλάθης μείωσε σε 8-12, με τον Παναθηναϊκό να αρχίζει σιγά σιγά να… παίρνει τα πάνω του. Ο Γουίλιαμς πήγε πάνω στον Ντατόμε, Κούζμιτς έδινε πολλές βοήθειες, με τον Σέρβο σέντερ να μειώνει σε 12-14 τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό ο Παναθηναϊκός ήταν στο.. .καλάθι, 14-16, αλλά ένα μίνι… ξέσπασμα των παικτών του Ομπράντοβτς έφεραν το σκορ στο 15-20.