ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός Superfoods 81 - 77: Με ηγέτη τον... Ντιμίτρις Νίκολς!

Ο Παναθηναϊκός SUPERFOODS πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στη Ρώσικη ομάδα, δείχνοντας πως είναι έτοιμος να παλέψει και φέτος.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με ένα σερί 11 - 2 έδειξε εξ αρχής τις προθέσεις της. Ο Σίγκλεντον πέτυχε ένα γκολ φαουλ μειώνοντας τη διαφορά ενώ ο Καλάθης με ένα εύστοχο τρίποντο προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά. Η ΤΣΣΚΑ συνέχιζε το σερί της και προηγήθηκε με 20 - 8 μέχρι να αναλάβει ο Νίκολς, ο οποίος με 3/3 σερί τρίποντα μείωσε τη διαφορά ,ενώ αμέσως μετά έκλεψε την μπάλα και έδωσε εξαιρετική ασσίστ στον Παππά για να μειώσει στους 5 πόντους. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με μια τάπα του Νίκολς και το σκορ στο 22 - 19.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε εξίσου καλά για την ΤΣΣΚΑ μέχρι να... αναλάβει το παιχνίδι ο Ρίβερς, ο οποίος πέτυχε γκολ φάουλ και έκανε το 24 - 22. Ο Παναθηναϊκός SUPERFOODS έχασε 4 κατοχές από τους Ρώσους παρόλα αυτά το τρίποντο του Φελντέιν, αλλά και οι συνεχείς βομβαρδισμοί πόντων του Νίκολς τον έφεραν μια ανάσα μακριά από την ΤΣΣΚΑ.

Τα συνεχή καρφώματα του Γκιστ, δημιουργίας του αρχηγού του τριφυλλιού έφεραν τον Παναθηναϊκό SUPERFOODS μπροστά στο σκορ. Ο Ρίβερς δεν σταμάτησε να τιμωρεί την άμυνα των Ρώσων με τα τρίποντα του συνδυαζόμενα με την καλή άμυνα του τριφυλλιού.

Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες βρίσκονταν μια ανάσα η μία από την άλλη, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός SUPERFOODS πόνταρε στην ευστοχία του αλλά τα συνεχή λάθη τον έφεραν πίσω στο σκορ με 6 πόντους. Τα τελευταία 1.47 λεπτά του παιχνιδιού ήταν και τα πιο καθοριστικά δίνοντας προβάδισμα στους Ρώσους και τελικώς επικρατώντας στο παιχνίδι με 81-77.

Από την αποψινή αναμέτρηση ξεχώρισε ο Ντιμίτρις Νίκολς.

Παναθηναϊκός SUPERFOODS: Παππάς 4, Ρίβερς (2), Νίκολς (3), Μποχωρίδης 2, Γκιστ 8, Μπουρούσης 6, Καλάθης 8(2), Φελντέιν 3(1), Σίγκλετον 8, Φώτσης

ΤΣΣΚΑ Μόσχα: Ντεκολό 20(3), Όγκουστιν 8, Φριτζον 8(1), Τζάκσον 9(1), Αντόνοβ , Κιάπα , Κουρμπάνοφ (), Τεόντοσιτς (2), Βορότζεβιτς 20(5), Χίκινγκς (4), Χέινς 6