Νταρουσάφακα – Παναθηναϊκός Superfoods: Έχασε τη νίκη μέσα απ’ τα χέρια του

Οι Πράσινοι ηττήθηκαν στην Πόλη με 77-72 από την Νταρουσάφακα και έμειναν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κοιτάξε στα μάτια τους Τούρκους αλλά χάνοντας τη συγκέντρωσή της και μετρώντας αρκετές κακές επιθετικές επιλογές στα τελευταία δύο λεπτά, έχασε μια σπουδαία ευκαιρία για να πάρει τη νίκη.

O Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να βρεθεί ακόμα πιο κοντά στη Φενέρ και να διεκδικήσει μια καλύτερη θέση στη βαθμολογία. Πολύ καλή εμφάνιση των Πρασίνων, οι οποίοι κατάφεραν να παίξουν ισάξια επί 39 λεπτά τους Τούρκους, αλλά στο τέλος η έλλειψη συγκέντρωσης και η πίεση της έδρας, τους πήρε τη νίκη μέσα από τα χέρια τους.

Τέταρτη και τελευταία για την κανονική διάρκεια της Euroleague, επίσκεψη του Παναθηναϊκού στην Πόλη, για την αναμέτρηση με την Νταρουσάφακα, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν «μουδιασμένες» το ματς και τους παίκτες τους να δυσκολεύονται να βρουν στόχο μέσα στο ζωγραφιστό. Η άμυνα του Παναθηναϊκού πιάστηκε κοιμόμενη, πολλές φορές, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα μόλις λεπτά. Οι Πράσινοι πήραν μπροστά προς το τέλος της πρώτης περιόδου, όπου με γρήγορα τρίποντα αλλά και επιθέσεις στο ανοικτό γήπεδο κατάφεραν, όχι μόνο να μειώσουν τη διαφορά αλλά να φτάσουν το σκορ στα ίσια με το κλείσιμο της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Πασκουάλ μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με μεστή εμφάνιση και στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Οι Πράσινοι έλεγχαν πλήρως το παιχνίδι στο καλάθι τους, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και περιορίζοντας τους αντιπάλους τους έξω από τη ρακέτα. Τα μακρινά σουτ έδωσαν τη λύση, που έψαχνε ο Παναθηναϊκός επιθετικά, με τον Κέι Σι Ρίβερς να βάζει για πρώτη φορά την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ένα σερί 6-3 με 2/2 τρίποντα του Μπουρούση έδωσε επιπλέον προβάδισμα στο τριφύλλι, χαρίζοντας πόντους που είχε ανάγκη στη δεύτερη περίοδο. Τα λάθη, όμως, των φιλοξενουμένων έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 7-0 και να προγηθούν ξανά στο σκορ. Ισχυρό πλήγμα για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Γουάναμεϊκερ, που εκτελούσε από όποιο σημείο μπορούσε και ανέβαζε το σκορ, υπέρ της ομάδας του.

Πολύ κακή η τρίτη περίοδος για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημά της, με πολλές αρνητικές επιλογές στην επίθεση αλλά και νωχελικότητα στην άμυνα. Οι Τούρκοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο αντίπαλο καλάθι, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ και περνώντας μπροστά με +12. Οι Πράσινοι κοίταζαν τους γηπεδούχους στο καλάθι τους, παίζοντας άμυνα με τα μάτια κυριολεκτικά. Στην επίθεση το τριφύλλι αστοχούσε εξ’ επαφής με τον Αλεσάντρο Τζέντιλε να χάνει καλάθια έτοιμα. Ο πιο πιστός σκόρερ του Παναθηναϊκού, ΚΣ Ρίβερς, προσπαθούσε να ψαλιδίσει τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι φάνηκε ότι έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι. Η καλή του άμυνα αλλά και τα εύστοχα σουτ του μείωσαν και άλλο τη διαφορά και τη έφεραν στο -2. Ο Τζέιμς Φελντίν έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 48 – 49 και έδωσε ξανά τη ψυχολογία στο τριφύλλι, που χρειαζόταν.

Ο ήρωας του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, ακούει στο όνομα, Κρις Σίνγκλετον, που έκανε τα πάντα σε άμυνα αλλά και επίθεση. Οι Πράσινοι λίγο μετά την αρχή τηα τέταρτης περιόδου πέρασε μπροστά στο σκορ με 2 μακρινά σουτ πίσω από τα 7 μέτρα των Ρίβερς και Σίνγκλετον. Οι Τούρκοι καρδιοχτύπησαν, βλέποντας ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει μπρος και δεν σταματούσαν με τίποτα… Τα τρίποντα του τριφυλλιού ναι μεν ήταν εύστοχα αλλά η άμυνα του και πάλι άφηνε όλα τα περιθώρια στους Τούρκους. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 2 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, με την ομάδα του Μπλατ να προσπαθεί να ελέγξει τα μακρινά σουτ των αντιπάλων τους. Ο Γουάναμακερ ήταν αυτός, που έδινε ελπίδες στην ομάδα του με τα εύστοχα σουτ του, κάτι που δεν υπολόγισαν ποτέ οι φιλοξενούμενοι. Δραματικά τα τελευταία 90 δευτερόλεπτα με τους Πράσινους να χρεώνονται με βήματα σε καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού και να δέχονται τρία κοψίματα σε ισάριθμες προσπάθειες των παικτών τους για τρίποντα. Τέλος παιχνιδιού, ήττα για τον Παναθηναϊκό από την Νταρουσάφακα με 77-72.