Αυτοκτόνησε… ξανά ο Παναθηναϊκός στο Κάουνας και πλέον χάνει τις ελπίδες για τετράδα

Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο που του χάρισε η Μπασκόνια, νικώντας τη Φενέρ στην έδρα της και ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις με 64 – 58.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε το καλύτερο και το χειρότερο του πρόσωπο στο Κάουνας, με τους Πράσινους να παίζουν άψογα για 20 λεπτά, ενώ μετά να κάνουν την απόλυτη καταστροφή, αυτοκτονώντας κυριολεκτικά στα τελευταία λεπτά, αποτέλεσμα της έλλειψης συγκέντρωσης.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τους Πράσινους, που με νέα σύνθεση κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο πρώτο δεκάλεπτο, επί της Ζαλγκίρις και να χτίσουν και διαφορά. Ο Παναθηναϊκός με νέα σύνθεση και προσθήκες, Παππά και Νίκολς, κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι των Λιθουανών και να βρει στόχο στο καλάθι σε κάθε του επίθεση. Τα κερδισμένα ριμπάουντ αλλά και η στοχευμένη άμυνα, έδωσαν στο τριφύλλι την ευκαιρία να κρατήσουν χαμηλά στο σκορ τους Λιθουανούς και παράλληλα να ανοίγουν τη διαφορά. Η καλή συνεργασία των ψηλών του Πασκουάλ, απέδωσε, όπως φάνηκε φτάνοντας το σκορ σε διψήφιο αριθμό. Οι Λιθουανοί έψαχναν να βρουν λύσεις, από τους πρώτους σκόρερ τους, αλλά μάταια, καθώς η καλή άμυνα των φιλοξενουμένων δεν τους άφηνε περιθώρια και τους κράτησε στους εννέα μόλις πόντους (9-17).

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τον Παναθηναϊκό να έχει ξανά τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά αντιμετωπίζοντας ένα μικρό πρόβλημα στο σκοράρισμα. Οι Πράσινοι έμειναν για λίγο κολλημένοι στο σκορ αλλά η πολύ καλή άμυνα τους κράταγε σε απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι παίκτες του Πασκουάλ, ήθελαν να ελέγξουν το παιχνίδι από την αρχή και να μην αφήσουν τους γηπεδούχους να βρουν τον δικό τους ρυθμό. Το σκορ κρατήθηκε σε χαμηλά επίπεδα με τις δύο ομάδες να μην έχουν βρει ρυθμό στο σκοράρισμα, στη δεύτερη περίοδο, παίζοντας σφιχτές άμυνες και με δυνατά μαρκαρίσματα. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με +14 αλλά το πιο σημαντικό ήταν ότι κράτησε τη Ζαλγκίρις στους 11 πόντους μέσα σε 16 λεπτά παιχνιδιού. Οι ψηλοί του εξάστερου, βρίσκονταν σε βραδιά οίστρου, ξεγελώντας τους αντίπαλους τους και κερδίζοντας τις μάχες σώμα με σώμα. Τον καλό ρυθμό των φιλοξενουμένων σταμάτησαν οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα, κατεβάζοντας τη διαφορά. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 19-31.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν με καθαρό μυαλό στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που έγινε ξεκάθαρο στα πρώτα… μόλις λεπτά της περιόδου. Οι Πράσινοι δεν μπορούσαν να βρουν σκορ, μέχρι και 3 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Λιθουανοί δημιούργησαν καλύτερες προϋποθέσεις στο επιθετικό κομμάτι και έβρισκαν στόχο στο αντίπαλο καλάθι, σχετικά εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την συγκέντρωση του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα να τους πλησιάσουν οι γηπεδούχοι, αλλά όχι απειλητικά. Το κύριο θέμα του Παναθηναϊκού ήταν η επίθεση, καθώς δεν μπορούσε να βρει λύσεις από κανέναν παίκτη του. Το σκορ ήταν εξαιρετικά χαμηλό και για τις δύο ομάδες, δείγμα της ιδιαίτερης αστοχίας αλλά και της δυνατής άμυνας στο παιχνίδι. Η επιθετική κυριαρχία της αντίπαλης ομάδα του Παναθηναϊκού ήταν δεδομένη, με τους Λιθουανούς να κάνουν ό,τι θέλουν στο καλάθι (34 – 41).

Η Ζαλγκίρις ροκάνιζε συνεχώς τη διαφορά από τους αντιπάλους της, αλλά οι Πράσινοι δεν την άφηναν να βρει ρυθμό ώστε να γίνει απειλητική. Τα μακρινά σουτ των Λιθουανών, τους έφεραν μία ανάσα από τον Παναθηναϊκό, που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στα τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι, έμοιαζαν να είχαν χάσει το καλό τους πρόσωπο και πλέον προσπαθούσαν να ελέγξουν τον εαυτό τους. Ο Παναθηναϊκός έσπασε το ρόδι με τον Τζέιμς Φελντέιν και εύστοχησε σε σουτ τριών πόντων ύστερα από 15 ολόκληρα λεπτά, βάζοντας και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα 4 λεπτά πριν το τέλος με 53 – 51, καρδιοχτυπώντας τον Τσάβι Πασκουάλ. Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον μπει σε τροχιά νικητή, με τους φιλοξενούμενους να μοιάζουν ανήμποροι να αντιδράσουν και να μην μπορούν να απαντήσουν. Μοναδική ελπίδα του τριφυλλιού ήταν ο Νίκος Παππάς, αλλά κι αυτός χάθηκε στα τελευταία λεπτά. Η Ζαλγκίρις, όμως, απέδειξε ότι είναι μια ομάδα που δεν τα παρατάει στην έδρα της και έτσι νίκησε τον Παναθηναϊκό με 64 – 58.