Πύρρειος νίκη για τον «Δικέφαλο» με το μυαλό στο «Καραϊσκάκης»!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά με δύο γκολ σε τρία λεπτά (62′, 65′) νίκησε 3-2 τον Πανθρακικό στην Τούμπα και πηγαίνει ως πρώτος στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 8′ με τον Σαλπιγγίδη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1 με τον Ντιγκινί στο 33′ και ισχυροποίησαν το «σοκ» με τον Τσουμάνη στο 56′. Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν απάντηση με κεφαλιά του Παπαδόπουλου στο 62′ και τρία λεπτά αργότερα ο Περέιρα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ «σφράγισε» τη νίκη.

Η πρώτη επικράτηση του ΠΑΟΚ την φετινή σεζόν με ανατροπή τον έφερε στο +2 από τον Ολυμπιακό και το δίνει πλεονέκτημα ενόψει του ντέρμπι της ερχόμενης Τετάρτης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Ανησυχία σχετικά με την κατάσταση του Γιώργου Τζαβέλλα, που αποχώρησε τραυματίας στο 67ο λεπτό. Προφυλάχθηκαν Αθανασιάδης, Τζιόλης και Ρατς, που έμειναν εκτός αποστολής.