Δια πυρός και σιδήρου… ο Απόλλων Σμύρνης

Ο Απόλλων Σμύρνης άντεξε στην ασφυχτική πίεση του νεοφώτιστου Άλιμου και πήρε δύσκολα ένα εκτός έδρας τρίποντο που τον κρατάει σε τροχιά ανόδου, πίσω από ΑΕΚ και Παναχαϊκή.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σωρεία ευκαιριών και παρά την υπεροχή τους στον αγωνιστικό χώρο δεν μπόρεσαν να πάρουν έστω τον ένα βαθμό απέναντι στην Ελαφρά Ταξιαρχία, την οποία και την κοίταξαν στα μάτια

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 43ο λεπτό, όταν ο Κύργιας κόντρα στη ροή του αγώνα και σε μια ανύποπτη φάση, με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μια ανάσα από την ισοφάριση στο 77ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαριέξ, όμως ο πορτιέρο του Απόλλωνα ακούμπησε όσο όσο την μπάλα για να την στείλει στην συμβολή των δοκαριών και στην εξέλιξη της φάσης, κόρνερ. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους παίκτες του Βοσνιάδη να πανηγυρίζουν έξαλλα το τρίποντο.

Οι συνθέσεις:

ΑΛΙΜΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Σταυριανός, Κάρδαρης (46′ Ντα Σίλβα), Γαβριήλ (69′ Σταύρου), Καρακώστας, Νικολόπουλος, Καραμέρης, Μπονγκ (89′ Χαροντάκης), Παντελής, Ιωάννου, Μπεριέξ, Σαγανάς

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Ταΐρης, Βασιλαντωνόπουλος, Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Φαρία, Πινέιρο, Σουάνης (62′ Ανγκούλο), Άρσιτς (75′ Λαγός), Βάντερσον (87′ Φαρινόλα), Τζιώρας