Τα… χρειάστηκε ο Ολυμπιακός Βόλου

Ο Εθνικός Σερρών μπορεί να έχει αποχαιρετήσει ήδη τη κατηγορία, παρ’ όλα αυτά δυσκόλεψε τους «ερυθρόλευκους» που με τη νίκη με 2-1, εξασφάλισαν τη θέση τους στα play off ανόδου

Μόλις στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στις Σέρρες με τον Τσιλούλη. Η συνεχής βροχή δυσκόλεψε πολύ τους παίκτες, με τον Ολυμπιακό να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης όσο γνώριζε πως κερδίζει και η Λάρισα τη Ζάκυνθο αλλά και η Λαμία τον Απόλλωνα Καλαμαριάς (τελικό 1-1).

Τελικά η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου κατάφερε να βρει το γκολ στο 68′ με τον Διαμαντόπουλο, παρά ότι έμεινε με 10 παίκτες στο 57′ λόγω αποβολής του Τριανταφυλλάκου. Στο 78′ μάλιστα, ο Μπεριάν διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τον Ολυμπιακό Βόλου ενώ και οι Σερραίοι τελείωσαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπλέντι στις καθυστερήσεις.

Έτσι, ο Ολυμπιακός Βόλου πήγε στους 45 βαθμούς και εξασφάλισε την παρουσία του στα play off, ότι και αν γίνει στην τελευταία αγωνιστική του Βορείου Ομίλου, ενώ ο Εθνικός Σερρών που έχει ήδη αποχαιρετήσει την κατηγορία έμεινε στους 15.

Εθνικός Σερρών (Αλέξης Αλεξίου): Γούπος, Σαββίδης, Δέντσας, Κορνελάτος, Δούμτσιος (73′ Κρουσταλέλης), Τσιλούλης, Μπλέντι, Αγγελίδης, Ελευθεριάδης, Κοντσίδης, Κρεββατάς

Ολυμπιακός Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ρίζος, Μπαλντοβαλίεφ, Μπεριάν (82′ Καρράς), Ζέρης, Μπουτζίκος, Μπάρμπας (65′ Μακρυδημήτρης), Ρόκας, Σκοπελίδης (59′ Διαμαντόπουλος), Ιντζίδης, Θέος, Τριανταφυλλάκος