Δεν πνίγηκε στα Πηγάδια!

Ο Παναθηναϊκός με τέρμα του Ράσμους Τελάντερ πήρε μεγάλη νίκη επί της Ξάνθης με 1-0 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αντίθετα, οι Ακρίτες γνώρισαν τη δεύτερη φετινή τους ήττα και παρέμειναν στους έξι βαθμούς. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας (39%-61%). Στην επανάληψη η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πιο απειλητικός αλλά με πρόβλημα στην ανάπτυξη. Τελικά τη λύση την έδωσε ο Τελάντερ. Ο Δανός έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νάνο σηκώθηκε στο πρώτο δοκάρι στο 83′ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Ξάνθη: Τσέναμο, Μπέρτος (86′ Νιέτο), Γουάλας, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Χερέα, Φλίσκας, Καπετάνος (64′ Κρίστοφερ), Λισγάρας, Ντιμιτρόφ (57′ Μπαξεβανίδης).
Παναθηναϊκός: Στιλ, Αμπέντ, Λαγός, Μπεργκ, Μαρινάκης, Ατζαγκούν (82′ Λουντ), Ταυλαρίδης (64′ Σάντσεθ), Νάνο, Καλτσάς (59′ Καρέλης), Τελάντερ, Ζέκα.