Άναψαν τα φώτα, «έσβησε» ο Αστέρας Τρίπολης

Μειώθηκαν οι ελπίδες πρόκρισης για τον Αστέρα Τρίπολης μετά την ήττα που γνώρισε από τον ΑΠΟΕΛ με 2-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Σπάρτα Πράγας πήρε βαθμό στη Γερμανία από τη Σάλκε (2-2). Το παιχνίδι διεκόπη για περίπου 11 λεπτά (από το 16′ έως το 27′) λόγω προβλήματος στον φωτισμό του γηπέδου, εξαιτίας της έντονης βροχόπτωσης στην Κύπρο.
Το 1-1 ήρθε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτο μέρους, από τα 11 βήματα. Ο Εσκόφ καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Γιάννου μέσα στην περιοχή και ο Καβενάγκι με ψύχραιμη εκτέλεση ισοφάρισε για τον ΑΠΟΕΛ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στην επανάληψη. Στο 59′ μετά το κόρνερ του Στίλιτς, ο Καρλάο με καρφωτή κεφαλιά, έγραψε το 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ζοάο Γκιλιέρμε, Καρλάο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Βάντερ (79′ Χαραλαμπίδης), Μοράις, Βινίσιους, Εφράιμ, Στίλιτς (87′ Αστίθ), Καβενάγκι (63′ Πιατκόφσκι).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Θεοδωρόπουλος, Αλόκο, Σανκαρέ, Γιαννούλης, Λούι, Δημούτσος (62′ Φερνάντεθ), Μπερτόλιο, Κουρμπέλης (74′ Λανθαρότε), Ιγκλέσιας, Μάσα (88′ Σκούρτης), Γιάννου.