«Καθάρισε» τον Φωκικό ο Πάτο

Σε μία πολύ σημαντική νίκη που την φέρνει πολύ κοντά στα πλέι οφ έφτασε η Παναχαϊκή που επικράτησε 3-0 του Φωκικού με χατ τρικ του Πάτο.

Οι Πατρινοί πήραν από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού, έχασαν ευκαιρίες και τους έλειπε μόνο το γκολ.

Αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη, ο Πάτο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ο 21χρονος επιθετικός από τη Νέα Γουινέα βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και στο 66′ και πάλι από σέντρα του Χιντζίδη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Το τελικό 3-0 με τρίτο γκολ του Πάτο διαμορφώθηκε στο 88′, με τον φορ της ομάδας της Πάτρας να φεύγει στην αντεπίθεση και να νικάει τον Λαζανά.

Παναχαϊκή (Ν. Παπαδόπουλος): Λαμπάκης, Σπίνουλας, Χιντζίδης, Βαγγελόπουλος, Κωστόπουλος, Γκαντιάγκα, Κιάσσος, Κοντογουλίδης (79′ Πλέγας), Στεργίδης (68′ Αποστολόπουλος), Πάτο, Βαγιαγάνε (86′ Χούσα)

Φωκικός (Γ. Κούτσης): Λανσάνο, Πολυχρονάκης, Πεχλιβανόπουλος, Καλαγκάνης, Σκαρίμπας, Άλμπι, Ράντι, Αλβάρεζ, Τζέκος, Θέος (40′ Γεωργουσόπουλος), Ασίγκμπα