Τρίποντο στο φινάλε η Ξάνθη

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Ελλάδας η Ξάνθη, καθώς νίκησε τη Νίκη Βόλου με 1-0.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Αντώνης Ράνος στο 81′ μετά από συρτή σέντρα του Μανώλη Μπέρτου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την απόλυτη υπεροχή και δύο δοκάρια. Αρχικά στο 18′ ο Ράνος σούταρε και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Σολτάνι σημάδεψε ξανά το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη συνέχισε να έχει τον έλεγχο και βρήκε τη λύση εννιά λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα. Οι Βολιώτες δεν το έβαλαν κάτω όμως και στο 89′ θα μπορούσαν να είχαν φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά το πλασέ του Γιαννιτσάνη απέκρουσε σωτήρια ο Ζαρόπουλος.

Skoda Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Λισγάρας, Ομπόντο (69′ Καπετάνος), Βασιλακάκης, Παπαστεριανός (46′ Κλέιτον), Ρούντι (54′ Λουσέρο), Σολτάνι, Ράνος.

Νίκη Βόλου: Ταΐρης, Αργυρίου, Τσουκάνη, Ίβενς (87′ Γιαννιτσάνης), Αργύρης, Καρασαλίδης, Λάουξ, Κοτσαρίδης, Νικλητσιώτης (73′ Σταμπολζίεφ), Ροτζέριο, Τζιώρας (64′ Σκούρτης).