Η ομάδα από την Εύβοια τίναξε τη μπάνκα στον αέρα με την απόκτηση των «Πάτσα» και Παλαιολόγο.
Αμφότεροι συμφώνησαν με την διοίκηση της ΑΕΚ Χαλκίδας και από τη Παρασκευή (18/9) θα βρίσκονται στη διάθεση του προπονητή Γιάννη Μπασούκου.
Η ανακοίνωση της ΑΕΚ Χαλκίδας για τις δύο μεγάλες μεταγραφές:
«Η ΑΕΚ Χαλκίδας βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να καλωσορίσει και να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας με δύο σπουδαίους ποδοσφαιριστές, τον Χρήστο Πατσατζόγλου και τον Θανάση Παλαιολόγο. Κι όμως είναι αλήθεια… Στην επιστροφή της ομάδας μας στην Α’ ΕΠΣΕ (μετά από 17 χρόνια), ο Χρήστος και ο Θανάσης θα αγωνιστούν με την κιτρινόμαυρη φανέλα!
Αν και δεν χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις, οφείλουμε μία «μίνι» αναδρομή στο λαμπρό ποδοσφαιρικό παρελθόν τόσο του Χρήστου όσο και του Θανάση.
Ο Χρήστος Πατσατζόγλου αγωνίστηκε στην Ξάνθη την περίοδο 1996-2000 κι έπειτα έκανε τεράστια καριέρα στον Ολυμπιακό Πειραιώς (2000-2009), κατακτώντας πολλά πρωταθλήματα και Κύπελλα, αγωνιζόμενος παράλληλα στο Champions League. Μετά τον Ολυμπιακό έπαιξε στην Ομόνοια, στην ΑΕΚ, στον ΠΑΣ Γιάννενα και τα δύο τελευταία χρόνια στον Ηρακλή Ψαχνών.
Ο «Πάτσα» όπως τον ξέρει όλη η ποδοσφαιρική Ελλάδα, έχει φορέσει και τη φανέλα με το εθνόσημο 45 φορές..! (γεγονός που αποτελεί υπέρτατη τιμή για κάθε επαγγελματία ποδοσφαιριστή).
Για την αδιαμφισβήτητη λοιπόν αξία του, τα …παραπάνω λόγια είναι περιττά. Ο Θανάσης Παλαιολόγος τώρα κι αυτός την τελευταία διετία αγωνίστηκε στον Ηρακλή Ψαχνών, φορώντας το περιβραχιόνιο της ευβοϊκής ομάδας (όπως και ο Χρήστος Πατσατζόγλου).
Ο Θανάσης αποτέλεσε τον ακρογωνιαίο λίθο της άμυνας του Ηρακλή Ψαχνών, ενώ στο παρελθόν έχει «φάει» με το κουτάλι τις επαγγελματικές κατηγορίες, καθώς έπαιξε στη Λάρισα (2001-2005), στη Βέροια (2006), στον Εθνικό Αστέρα (2006-2008) και στον Παναιτωλικό (2008-2012).
Η διοίκηση της ΑΕΚ Χαλκίδας εύχεται στον Χρήστο Πατσατζόγλου και στον Θανάση Παλαιολόγο, υγεία, δύναμη και επιτυχίες…»
![](/wp-content/uploads/2023/02/googlenews.png)