Ετοιμότητα και προσοχή ζήτησε από τους παίκτες του ο τεχνικός της Σάλκε για την αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης.
Παράλληλα αποκάλυψε τι φοβάται από την αρκαδική ομάδα και κυρίως ποιους παίκτες του Αστέρα.
Αναλυτικά όσα δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου:
Για τις πέντε σερί νίκες: «Φερόμαστε κανονικά, Είμαστε χαρούμενοι αλλά προσπαθούμε να έχουμε και τα δύο πόδια στο έδαφος». Για τον Αστέρα: «Κάθε αντίπαλο τον αναλύουμε και σε τακτική και σε βίντεο. Θα είμαστε πολύ καλά προετοιμασμένοι, ο Αστέρας είναι μία καλή και επικίνδυνη ομάδα κυρίως στην κόντρα επίθεση. Έχασε το τελευταίο παιχνίδι με 2-1 στο οποίο έπαιξε με 4-4-2 και 4-3-3. Δεν θα είναι ένα εύκολο παιχνίδι για εμάς, όπως περιμένουν πολλοί, πως θα μπούμε και θα βάλουμε πολλά γκολ. Ο Αστέρας έχει επικίνδυνους παίκτες, εμείς θέλουμε να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας και να πάρουμε τη νίκη».
Για τον Γκάις που πέρυσι αποκλείστηκε από τον Αστέρα με την Μάιντς: «Έκανα μία μικρή κουβέντα μαζί του. Μου μίλησε όταν είχε γίνει η κλήρωση. Ο Αστέρας έχει καλούς παίκτες, όπως ο Γιάννου που έχει βάλει τέσσερα γκολ, τον Ιγκλέσιας που είναι πολύ καλός ποδοσφαιριστής, αλλά και στην άμυνα με Σανκαρέ και Γκοϊάν. Ίσως μας εκπλήξει στα πρώτα 15 λεπτά προσπαθώντας να πιέσει, αν και γενικά πιστεύω πως θα παίξει αμυντικά».
Για τα φαβορί του ομίλου: «Ίσως είμαστε εμείς το φαβορί αλλά αυτό δεν σημαίνει πως έχουμε περάσει. Έχουμε τρεις καλούς αντιπάλους. Είναι ένας ισορροπημένος όμιλος. Εμείς θέλουμε την πρώτη θέση, η δεύτερη είναι ανοιχτή».
![](/wp-content/uploads/2023/02/googlenews.png)